התכנית הגלובאלית

הפארק האקולוגי בירדן (Jordan EcoPark) הוא חלק מהתוכנית המקיפה שלנו לשיקום בקעת הירדן, ואחד ההישגים מעוררי הגאווה הגדולים שלנו.

הפארק האקולוגי הוקם כמודל לשימור אקולוגי בבקעת הירדן, המספק הזדמנויות ייחודיות לקהילות בבקעת הירדן להתלכד באופן המכבד הן את הסביבה הטבעית והן את המורשת התרבותית, ומשמש להגברת המודעות הציבורית למאמצי פיתוח בר-קיימא באגן בקעת הירדן.

חלק מהתוכנית של אקופיס לשיקום בקעת הירדן כולל אמצעים לוודא כי תיירים ותושבים לא יתייחסו עוד לחלק הדרומי של בקעת הירדן כאל החצר האחורית של האזור. הפארק האקולוגי ממלא תפקיד מרכזי בשיקום האזור ובקידום שמירת הטבע בבקעת הירדן.

הפארק אושר כאחד מ-100 יעדי הקיימות הירוקים המובילים בעולם לשנים 2016,2017 ו-2018! הפרס משבח את המאמצים של יעדי התיירות לשמור על יוזמות תיירות אחראיות ובנות קיימא.

רקע, פיתוח ויעדים עכשוויים של הפארק האקולוגי בירדן (Jordan EcoPark)

בתחילת שנות ה-2000, לאחר מיפוי האזור וזיהוי איומים סביבתיים, רשות בקעת הירדן (Jordan Valley Authority) נתנה לאקופיס המזרח התיכון 110 דונם של קרקע, כולל סכר זיקלאב. הפארק האקולוגי שהוקם רשמית ב-2004 כפרויקט פיילוט עבר מאז מהפך יוצא דופן – מחלקת אדמה מאובקת בגבעות הצפון-מערביות של ירדן לבית גידול מלא עצים ומגוון מבחינה אקולוגית, המשתרע על שטח של 216 דונם.

מטרות הפארק האקולוגי שאפתניות ומגוונות, לרבות: הגנה על בקעת הירדן ובית הגידול הטבעי שלה; הרחבת הידע והעניין בסביבה (מקומי, ארצי ואזורי); יצירת אפשרויות חיים בריאים יותר, בפרט לקהילה המקומית; ושיפור הרווחה הרוחנית, הנפשית והפיזית של המבקרים בו.

הפארק האקולוגי מאפשר לתיירים, למבקרים ולתושבי בקעת הירדן גישה למגוון הביולוגי המקומי ולמינים המקומיים של האזור. במקביל מתייחס הפארק האקולוגי להשלכות הסביבתיות על הפיתוח. מספר המבקרים עולה בהתמדה ומגיע ליותר מ-20 אלף איש בשנה. עם התפתחות התיירות האקולוגית וריבוי הקבוצות המבקרות בפארק כדי ללמוד על הטבע והסביבה, הקהילות המקומיות של בקעת הירדן מפיקות תועלת כלכלית מהפארק האקולוגי על ידי מכירת שירותים וסחורות, כולל תוצרת מקומית כגון דבש, פירות, זיתים ותוצרים כמו פריטי אומנות מקומית. הסינרגיה הזו מדגימה דפוסי פעולה עסקיים של קיימות המדגישים את שבחי התגמולים של נתינה מתמדת, במקום רק להרוויח תוך פגיעה בסביבה.

בהתאם לערכי הפארק האקולוגי ולמטרות הדרכה, הפארק מנצל מתקנים אקולוגיים כגון בקתות אקולוגיות מעץ, מטבחים ושירותים הממוקמים במכלים ממוחזרים, מערכות מים אפורים וטיפול במים. השטחים החיצוניים מצוידים ב"תחנות למידה" נוספות, שכל אחת מהן מתייחסת להיבטים של איכות הסביבה – טיפול במים ותברואה, שימור אגנים ירוקים, חקלאות אורגנית, הפקת דשן אורגני (קומפוסט) ומבנים ירוקים. מתקני תיירות אקולוגית אלה מאמנים ומכשירים את התושבים המקומיים לספק שירותי תיירות, יוצרים הזדמנויות עבודה בקהילה ומשפרים את הקיימות הפיננסית של הפארק האקולוגי.

הפארק האקולוגי בירדן (Jordan EcoPark) הוא מרכז סביבתי המארח סדנאות הדרכה הקשורות לאיכות הסביבה, למים ולגיבוש קבוצתי. זהו מרחב ייחודי עם נוף ייחודי, המעניק אווירה עוצמתית שבה ניתן להציג שימור סביבתי. לצד היבטים חינוכיים והסברתיים, המשתתפים והמבקרים בפארק האקולוגי ייהנו מפעילויות פנאי כמו טיולי הליכה, רכיבה על אופניים, גלישה באומגה וקמפינג